Jakich błędów nie popełniać przy aranżacji pokoju dziecięcego?

pokoj dzieciecy

Jak urządzić pokój dla dziecka, aby nie popełnić przy tym aranżacyjnej gafy? Jak to zrobić, by pokój był funkcjonalny i estetyczny, a zarazem ucieszył naszą pociechę? Przede wszystkim wybrać takie rozwiązania, by posłużyły na lata oraz zaangażować w aranżację pokoju swoje dziecko.

Ściany w jaskrawych kolorach

Oczywiście dzieci lubią, gdy jest kolorowo – to fakt niezaprzeczalny. Kuszące są tapety z samochodzikami czy bohaterami bajek, ale czy to na pewno dobry pomysł? Obecnie stawia się na minimalizm, lepiej na ścianie sprawdzą się stonowane kolory, takie jak beż, biel, granat czy pastele. Łatwiej jest udekorować ścianę plakatami niż tapetą czy wykładziną, którą za jakiś czas trzeba będzie zdjąć. Jasne ściany łatwo się brudzą. Dlatego warto przemyśleć opcję dwukolorowych ścian, gdzie wyższa warstwa będzie jaśniejsza, a niższa pomalowana ciemniejszym kolorem.

Niepraktyczne meble

Wybierając meble do pokoju dziecięcego lepiej postawić na takie, które mają opcję regulowania. Na przykład krzesełko czy stolik z regulowanymi nóżkami. Dobrym rozwiązaniem będą również meble modułowe, które w dowolny sposób można modyfikować. W tej kwestii należy myśleć perspektywicznie. Dzieci szybko rosną, nie będziemy przecież wymieniać mebli z roku na rok.

Tematyczna aranżacja pokoju

Każdy rodzic robi wszystko, by jego pociecha była szczęśliwa. Wielu chłopców uwielbia samochody, a wiele dziewczynek utożsamia się z księżniczkami. Aby sprawić uśmiech swojemu dziecku, rodzice często decydują się na aranżacje pokoju z tematem związanym z pasją malucha. Dlaczego to ryzykowne posunięcie? Dzieci dość szybko się nudzą, ich ulubieni bohaterowie mogą zmienić się z dnia na dzień i dziecko będzie chciało zmienić tapetę. A to może wiązać się z niepotrzebnymi kosztami. Lepiej postawić jest na naklejki albo plakaty. Nawet dywan do pokoju chłopca z motywem autka będzie łatwiej wymienić niż tapetę na ścianie.

Brak segregatorów na zabawki

Każdy rodzic chce nauczyć swojego malucha porządku. Częstym błędem jest ustawianie zabawek w miejscach, do których dziecko nie może dosięgnąć. Na przykład wkładanie przyborów do szuflad, czy ustawienie książeczek na półkach ściennych. Lepiej zainwestować w kilka pudełek, które będą segregatorami zabawek, tj. w jednym pudełku będą samochodziki, w drugim klocki, w trzecim zaś temperówki, kredki, długopisy.

Niekiedy zdarza się tak, że zabawki dziecka przedostają się do salonu. Warto więc zainwestować w mobilne pojemniki na przykład z uchwytem, do których z łatwością można wrzucić zabawki i przenieść je do pokoju dziecka.