Najlepsze poduszki do spania

poduszki

Gdy kładziesz się spać, masz trudność z zasypianiem? Rankiem budzisz się zmęczona? Może męczą cię bóle kręgosłupa, karku czy szyi? Na jakość snu ma wpływ nie tylko dobrze dobrany materac, ale przede wszystkim poduszka. Ale jakie są najlepsze poduszki do spania?

Poduszki naturalne

Naturalne poduszki do spania najczęściej wypełnione są puchem albo kaczym lub gęsim pierzem. Taka poduszka dopasuje się do położenia głowy, ponieważ jest sprężysta oraz miękka w dotyku. Naturalna poduszka pokryta jest oddychającym materiałem (bawełna, len). Nie jest to poduszka profilowana do spania, dlatego należy uformować dołek na głowę i zrolować ją w wałek w miejscu karku. Dzięki temu, że poduszka jest wypełniona naturalnym materiałem, ma właściwości termoizolacyjne – utrzymuje ciepło jesienią oraz zimą.

Poduszki do spania ortopedyczne

Poduszki do spania ortopedyczne posiadają specjalny profil, tworzący wzór fali, który podtrzymuje głowę w odpowiedniej pozycji. Wykonana jest z pianki, czyli bardzo elastycznego materiału, który dostosowuje się do kształtu głowy śpiącego. Co więcej jej kształt pozwala utrzymać kręgosłup w neutralnej pozycji. Trzeba pamiętać aby poduszka ortopedyczna była dopasowana do szerokości naszych barków czy pozycji snu. Producenci proponują trzy rozmiary: S, M, L.

Poduszka do spania na boku

Spanie na boku to najpowszechniejsze ułożenie ciała podczas snu. Sprawdzi się tutaj długa poduszka lub taka z profilowaniem w kształcie wałka. Najważniejszą kwestą, by wybrać dobra poduszkę do spania, jest to aby kręgosłup szyjny układał się w linii prostej. Zadbać należy też o odpowiednią twardość, więc jeśli budzisz się rano z bólem karku, jest bardzo prawdopodobne, że twoja poduszka do spania jest za miękka.

Poduszka do spania na plecach

Według lekarzy jest to najmniej obciążająca dla kręgosłupa pozycja do spania. Poduszka ortopedyczna do spania na plecach powinna być niższa i dość miękka, dla większego podparcia można wybrać model średnio twardy.

Poduszka do spania na brzuchu

Są ludzie, którzy uwielbiają spać na brzuchu. Jednak taka pozycja nie jest korzystna dla naszego zdrowia – spowalnia pracę jelit, obciąża kręgosłup. Jeśli nie możesz zasnąć w innej pozycji niż na brzuchu, powinieneś wybrać najniższą poduszkę, płaską oraz miękką.

Jakie są dobre poduszki do spania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas ma inną budowę ciała i inne potrzeby. Pamiętaj, aby wybierać dobrej jakości poduszki do spania, dopasowane do Twojego ciała oraz do pozycji, w której najczęściej zasypiasz.