Projekty domów piętrowych z garażem – idealne rozwiązanie dla rodzin

projekt domu

Szukając domu dla całej rodziny, zwykle najwięcej uwagi poświęcamy jego powierzchni, wielkości ogrodu czy też rozkładowi pomieszczeń. Sprawdzając dostępne projekty, warto jednak wziąć pod uwagę więcej przesłanej. Jak choćby, ile kondygnacji ma mieć budynek, czy również chcemy dom z garażem, czy jednak bez. Można powiedzieć, że obecnie popularne są projekty domów piętrowych z garażem. Modne są też domy parterowe. Ale co powinniśmy wybrać, aby dobrze nam się mieszkało przez lata?

​Projekty domów piętrowych z garażem – z poddaszem czy bez?

Niektóre projekty domów piętrowych z garażem opierają się na założeniu, że pierwsze piętro jest po prostu wysokim poddaszem użytkowym. Na tej kondygnacji można swobodnie rozmieścić sypialnie i łazienki. Decydując się na poddasze użytkowe, ważna jest jego wysokość. Zawsze warto pamiętać, że z racji prawa bardzo niskie skosy, nie będą wliczane w całości w powierzchnię użytkową lub zostaną oznaczone jako powierzchnia pomocnicza.

Co to oznacza? W takim wypadku powierzchnia mierzona po posadzce będzie większa niż oznaczona powierzchnia użytkowa. Jednak niskie skosy można najczęściej zaaranżować jako schowki, szafy, czy zabudowane zestawy meblowe. Jest to praktyczne rozwiązanie i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jednak nie każda osoba chce mieć przestrzeń, gdzie trzeba się schylać czy też nie można wstawić mebli standardowej wysokości, bo na wysokość się nie zmieszczą. Dlatego również projekty domów piętrowych z garażem i płaskim dachem cieszą się zainteresowaniem. Możliwe jest też wybranie projektu, którego dach ma spadek, ale poddasze jest osobną kondygnacją. Pod nim mamy piętro o tradycyjnej wysokości.

Kwestię czy wybrać dom z poddaszem użytkowym, czy z kondygnacją o standardowej wysokości bez spadków w suficie, należy rozważyć indywidualnie. To my będziemy mieszkać w takim domu, więc nam ma się żyć w nim wygodnie.

​Projekty domów piętrowych z garażem – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne projekty domów piętrowych z garażem proponują garaż w bryle domu. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ garaż dzieli tę samą ścianę z domem, a nawet sufit. I nad nim można zorganizować kolejne pomieszczenia. Ale też dzięki temu jego budowa jest tańsza niż koszt budowy samodzielnie stojącego garażu.

Garaż, który połączony jest z domem, zapewnia nam komfort użytkowania. Wysiadając z auta, od razu wchodzimy do mieszkania. Nie musimy więc bać się złych warunków atmosferycznych. Także, jeśli używamy garażu jak schowka, możemy od razu z mieszkania przenieść do niego rzeczy.

​Projekty domów piętrowych z garażem – rozkład jest najważniejszy

Duży nacisk kładzie się też na rozkład domu. Duże znaczenie mają ciągi komunikacyjne. Przy piętrowym budynku potrzebna będzie klatka schodowa. Jednak nie może ona przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po domu. A z drugiej strony musi być łatwo dostępna. Nie może też zabierać dużo miejsca, ponieważ tracimy przez to powierzchnię użytkową. Jednocześnie same schody nie mogą być zbyt strome ani wąskie. Jeżeli planujemy też w przyszłości podzielić dom na części, np. wydzielić osobną część mieszkalną dla dorosłego dziecka, dobrze jest już teraz zostawić sobie możliwość dobudowania drugiej klatki schodowej, przykładowo na zewnątrz.

W budynkach piętrowych bardzo często strefę mieszkalną przenosimy na wyższe piętro. Tak jest w choćby w projektach: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_pietrowe.html. Aranżujemy tam sypialnie i łazienki, co jest dobrym pomysłem. Na parterze najczęściej projektujemy kuchnię, jadalnię, salon, a nawet gabinet do pracy z domu czy pokój gościnny. Warto jednak dopasować ilość osobnych pomieszczeń, do naszych potrzeb. Być może nie potrzebujemy gabinetu, a rezygnując z niego, uzyskamy większy salon.